
Окружно такмичење из технике и технологије
22. март 2025.
Спортске игре младих
28. март 2025.Софија Патковић, наставник музичке културе, и Нађа Матић, педагог, присуствовале су дводневној обуци у Суботици за реализацију програма под називом „Вештине за адолесценцију“. Министарство просвете, у сарадњи са Канцеларијом Уједињених нација за дрогу и криминал, реализује програм у 180 школа. Програм је намењен за ученике шестог и седмог разреда основних школа, а циљ је припрема раних адолесцената за изазове периода адолесценције, односно, јачање отпорности ученика на ризична понашања кроз развој вештина за превладавање стресних ситуација, као и препознавање и регулацију емоција.
Софија, као одељењски старешина, реализовала је програм на часовима одељењског старешине, уз подршку педагога. Радионице су подељене по областима:
– Почетак тинејџерског доба: пут адолесценције
– Градимо самопоуздање и вештине комуникације
– Позитивно управљање емоцијама
– Унапређивање односа са вршњацима
– Јачање породичних односа
– Правимо здраве изборе
– Постављамо циљеве здравог живота.
( из угла одељењског старешине)
Рад са одељењем 6-2, а од јесени 7-2, у претходном периоду, кроз разговоре и радионице, био је веома инспиративан и надахнут.
Деца су учествовала у дискусији, како са педагогицом Нађом, када је она радила, а исто тако и на часовима одељењског старешине. Педагогица и ја, бирале смо теме које су актуелне у овом тренутку ( дакле, праћено је свакодневним дешавањима ученика).
Ученици су радо дискутовали, износили став, мишљење. Поделили су препознате догађаје и лична, или нечија искуства.
Уочиле смо одлична размишљања ученика, временом препознале добар пут сазревања. Ученици су дошли до закључака да треба да граде и бране свој став и да слободно износе мишљења, а опет да социјализација, разумевање и комуникација међу њима треба да буде добра и да се на томе свакодневно ради.
Ученици су илустровали своје виђење на радионице Троножац самопоуздања – кроз који би требали и раде на развијању вештина, о самопоштовању и поштовању других и конкретно одговорном понашању. Затим, радионица – Утицаји на наше поступке, где је приказано ко све и на који начин утиче на особу, колико су узори важни и у чему треба имати мере.
Одабрали смо и радионицу – Унапређивање односа са вршњацима, лепа илустрација где су представљени другари заједно, колико су важна и значајна дружења у том узрасту, а онда и тему Емпатија и саосећање – где су деца износила своје емоције, како и шта осећају у неким не баш лепим тренуцима, дешавањима, износећи своје дивне особине како помоћи, саслушати, разумети и сачувати друга/другарицу.
Изабрали су одличан текст о пријатељству који говори о личној обавези очувавања и разумевања једних према другима.
Мој лични став и осврт на претходни период кроз који смо заједно о овим и сличним темема разговарали, заиста је предиван, оплемењен, из свих тих прича постају зрелији, богатији, повезујући текућа искуства, развијајући се у позитивном правцу.